POLSKA GOŚCIEM HONOROWYM NA TARGACH ARTVILNIUS’16
February 18, 2016Organizatorzy „ArtVilnius‘16“ podczas wizyty do Polski jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z pracami polskich artystów, które będą eksponowane w Wilnie. Galeria „local_30” jest jedną z najważniejszych prywatnych galerii sztuki współczesnej w Warszawie. Podczas Targów zaprezentuje prace znanej polskiej artystki Natalii LL. Uczestnicy Targów zobaczą również prace Karoliny Breguły, Filipa Berendta oraz Zuzanny Janin. Założycielka galerii „local_30”, a jednocześnie znana artystka Zuzanna Janin poinformowała, że na targi „ArtVilnius‘16“ przywiezie jedną z najnowszych swoich prac – olbrzymie drony, skonstruowanie z części samochodu „VolvoV70 Cross Country“.
„Ten model samochodu dla większości osób kojarzy się z rodziną, bezpieczeństwem, kulturą XX w. Po pocięciu tego samochodu skonstruowałam drony, które już nie są odzwierciedleniem takiej bezpiecznej epoki. Wkraczają do niej drony, które mają być pomocne, ale jednocześnie są niebezpieczne, a czasami nawet stają się bronią” – opowiada założycielka galerii „local_30” Z. Janin.
Do Targów „ArtVilnius‘16“ szykują się także galerie krakowskie. Galeria „Zderzak” zaprasza na tajemniczą i najbardziej romantyczną wystawę. Kierowniczka galerii Marta Tarabula zdradza, że widzowie będą błądzili w szczególnym labiryncie, gdzie poznają pięć różnych tematów – od wampirów do lunatyków. Na wystawie zostaną przedstawione prace pięciu polskich artystów: urodzonego w Wilnie Andrzeja Wróblewskiego, Moniki Szwed, Cyryla Polaczka, Piotra Jarosa oraz Łukasza Stokłosy, którego prace zostały wciągnięte do istotnej publikacji „100 artystów jutra”. Przygotowujący wystawę „Wampiry z Krakowa” kurator Jan Michalski twierdzi, że będzie to najbardziej romantyczna wystawa w całej Centralnej i Wschodniej Europie.
Nie rzadko krakowskie galerie mieszczą się w blokach wielomieszkaniowych, nie mają rzucających się w oczy wywieszek, ale na otwarcia wystaw zbierają się setki widzów. Przestrzenie nietradycyjne są wykorzystywane przez ich właścicieli bardzo twórczo, dlatego galerie działają jako swoista sieć socjalna. Właściciele galerii „F.A.I.T.” Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki opowiadają, że prowadzona w mieszkaniu galeria ma dużo zalet. Wykorzystuje się nie tylko możliwość nietradycyjnego eksponowania, ale także przestrzeń staje się miejscem różnych spotkań, a prowadzony w galerii bar jest jednym z dodatkowym źródłem przyciągania.
Godziny otwarcia Targów „ArtVilnius‘16“: